wtorek, 25 września 2018 18:47 Napisane przez

Porywisty wiatr przyczyną wielu interwencji jednostek straży pożarnej

W niedzielę - 23 września 2018 roku, już od godz. 16.20 krośnieńscy strażacy rozpoczęli działania związane z likwidacją zdarzeń wywołanych silnymi podmuchami wiatru.

 

Pierwsze działania jednostek ochrony przeciwpożarowej na terenie chronionym związane z usuwaniem skutków silnych wiatrów miały miejsce w niedzielę 23.09.2018 r. już o godz. 16.20 w miejscowości Równe, gdzie strażacy z miejscowej OSP usuwali z drogi krajowej nr 28 zerwany konar. Od godzin popołudniowych w niedzielę do godz. wieczornych w poniedziałek, ogółem odnotowano 72 zdarzenia związane z usuwaniem skutków silnego wiatru. W głównej mierze usuwano powalone lub nadłamane drzewa i gałęzie nad drogami i chodnikami, a także w kilku przypadkach nad budynkami. Zabezpieczano również w kilku przypadkach zerwane przewody energii elektrycznej do czasu przybycia pogotowia energetycznego.
Na terenie miasta Krosna odnotowano ogółem 15 interwencji. Do najbardziej charakterystycznych należały następujące zdarzenia:

  • przy ul. Podkarpackiej uszkodzony sygnalizator świetlny zwisał nad jezdnią przy skrzyżowaniu,
  • przy ul. Prządki złamane drzewo przerwało linie energetyczną,
  • przy ul. Stefana Żeromskiego powalone drzewo uszkodziło latarnię uliczną,
  • przy ul. Wisze drzewo spadło na dom mieszkalny i uszkodziło linie energetyczną.

Natomiast na terenie powiatu ziemskiego działania prowadzone były na gm. Rymanów - 17 razy, gm. Miejsce Piastowe - 14 razy, gm. Chorkówka - 8 razy, gm. Korczyna - 5 razy, gm. Dukla - 4 razy, po 3 razy na terenie gm. Jedlicze i Wojaszówka, w gm. Iwonicz-Zdrój - 2 razy, gm. Krościenko Wyżne - 1 raz. Spośród tych zdarzeń, najbardziej charakterystyczne były:

  • w Miejscu Piastowym silny wiatr ściągał i niszczył poszycie foliowe z tunelu ogrodniczego,
  • w Korczynie miejscowa jednostka OSP dysponowana była z agregatem prądotwórczym, celem podtrzymania działania respiratora u osoby chorej, ze względu na przerwę w dostawie energii elektrycznej,
  • z budynków mieszkalnych w Lubatówce wiatr zaczął zrywać dachówki,
  • w Targowiskach i w Kopytowej blachę z dachu, w Targowiskach blachę i eternit z budynku gospodarczego,
  • w Rogach na drogę został przewrócony sygnalizator świetlny,
  • w Świerzowej Polskiej i w Korczynie na obecnie niezamieszkałe budynki spadły złamane drzewa.

Ogółem w działaniach związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów wzięło udział 14 pojazdów i 63 strażaków z JRG PSP Krosno oraz 68 pojazdów i 363 strażaków z jednostek OSP. W zdarzeniach tych nie było osób poszkodowanych i nie doszło do dużych zniszczeń w obiektach.

 

 

Tekst: bryg. M.Kozak - KM PSP Krosno
W informacji wykorzystano dokumentację fotograficzną jedostek OSP Milcza, Szczepańcowa i Kobylany.