piątek, 15 marca 2019 08:10 Napisane przez

Silny wiatr przyczyną wielu zdarzeń

Pierwsze działania jednostek ochrony przeciwpożarowej na terenie chronionym związane z usuwaniem skutków silnych wiatrów miały miejsce w niedzielę 10.03.2019 r. już o godz. 2.55 w miejscowości Krosno, gdzie strażacy z KM PSP Krosno oraz OSP Krosno - Suchodół brali udział w zabezpieczaniu uszkodzonego dachu na budynku wielorodzinnym przy ul. Hallera.

Od godzin porannych w niedzielę do godz. wieczornych w poniedziałek, ogółem odnotowano 167 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. W głównej mierze usuwano powalone drzewa oraz zabezpieczano uszkodzone dachy. Zabezpieczano również w kilku przypadkach  zerwane przewody energii elektrycznej do czasu przybycia pogotowia energetycznego.

Na terenie miasta Krosna odnotowano ogółem 57 interwencji związanych z usuwaniem powalonych drzew oraz z zabezpieczaniem uszkodzonych dachów. Do najbardziej charakterystycznych należały następujące zdarzenia:

  • przy ul. Hallera uszkodzony dach na budynku wielorodzinnym,
  • przy ul. Grunwaldzkiej uszkodzone poszycie dachu na sali gimnastycznej przy SP nr 5,
  • przy ul. Zręcińskiej uszkodzony dach hali magazynowej,
  • przy ul. Sportowej poważnie uszkodzony dach na budynku mieszkalnym.

Natomiast na terenie powiatu ziemskiego działania prowadzone były na gm. Rymanów - 17 razy, gm. Miejsce Piastowe - 13 razy, gm. Chorkówka - 8 razy, gm. Korczyna - 19 razy, gm. Dukla - 1 raz, , gm. Jedlicze 24 razy, gm. Wojaszówka 29 razy, w gm. Iwonicz-Zdrój - 1 raz, gm. Krościenko Wyżne - 8 razy i gm. Rymanów 7 razy. Spośród tych zdarzeń, najbardziej charakterystyczne były:

  • w Moderówce całkowicie uszkodzony dach na budynku gospodarczym,
  • w Wrocance poważnie uszkodzone poszycie dachu na budynku mieszkalnym,
  • w Potoku uszkodzona część ściany szczytowej budynku mieszkalnego,
  • w Wietrznie powalone drzewo uszkodziło garaż.

Ogółem w działaniach związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów wzięło udział 54 pojazdy i 202 strażaków z JRG PSP Krosno oraz 151 pojazdów i 903 strażaków z jednostek OSP.

W zdarzeniach tych nie było osób poszkodowanych.