piątek, 15 marca 2019 10:02 Napisane przez

Najcenniejszy dar - życie człowieka uratowane

 

W dniu wczorajszym – 14 marca 2019 roku dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej PSP w Krośnie otrzymał zgłoszenie o konieczności zabezpieczenia lądowiska w terenie dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który został zadysponowany do mężczyzny z utratą funkcji życiowych.

Do zdarzenia tego zadysponowany został zastęp JRG wraz z dowódcą oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie – jednostki włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Po przybyciu na miejsce pierwszych ratowników okazało się, że podczas prac związanych z wycinką drzewa doszło do nagłego zatrzymania krążenia u 47 letniego mężczyzny, który leżał na wznak bez oddechu i zatrzymanym krążeniem. Po wstępnej ocenie stanu zdrowia poszkodowanego przystąpiono do resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Jako pierwszy działania te prowadził Pan Krzysztof Krukar – przypadkowy świadek tego zdarzenia, na co dzień członek OSP Posada Górna a zarazem strażak Państwowej Straży Pożarnej w stopniu mł. kpt. pełniący służbę krośnieńskiej komendzie na stanowisku dowódcy sekcji. Przed przybyciem zastępu OSP Rymanów, jako osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i kilkuletnie już doświadczenie w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, prowadził on reanimację krążeniowo – oddechową, a następnie kontynuował ją z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia – AED, w które wyposażony był samochód ratowniczy jednostki OSP Rymanów. Dzięki szybkiej i fachowej pomocy strażaków ratowników zdołano mężczyźnie przywrócić funkcje życiowe jeszcze przed przybyciem śmigłowca LPR.

Wzorcowe i skuteczne działania naszego kolegi i strażaków ochotników z Rymanowa spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem w lokalnych mediach i portalach społecznościowych, gdzie przeczytać można także zamieszczone przez małżonkę poszkodowanego podziękowania za uratowanie życia jej męża.

 

Fotografię zamieszczono dzięki uprzejmości portalu internetowego www.krosno.112