poniedziałek, 22 lipca 2019 11:44 Napisane przez

Usuwanie skutków nawałnicy

    W wyniku silnego wiatru i nadmiernych opadów deszczu, które przeszły nad terenem powiatu krośnieńskiego 20 lipca 2019 r., ogółem odnotowano 55 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków nawałnicy.

    W głównej mierze zabezpieczano uszkodzone poszycia dachowe oraz usuwano powalone czy nadłamane drzewa i gałęzie nad drogami i chodnikami, a także nad budynkami. Zabezpieczano również w kilku przypadkach zerwane przewody energii elektrycznej do czasu przybycia pogotowia energetycznego. W kilku miejscach doszło do wezbrań wody i zalewania dróg. Cześć przepustów przy drogach i dojazdach została zatkana w wyniku obfitych opadów deszczu i naniesionych zanieczyszczeń.
    Pierwsze zgłoszenie wpłynęło o godz. 17:48 z ul. Armii Krajowej w Odrzykoniu, gdzie wskutek silnych podmuchów wiatru została zerwana połowa poszycia dachowego i naruszona pozostała konstrukcja dachu na budynku mieszkalnym oraz uszkodzona została ściana budynku. Ostatnie działania dotyczące usuwania skutków nawałnicy odnotowano również w m. Odrzykoń, w dniu 21.07.2019 r. gdzie strażacy OSP zabezpieczali uszkodzone poszycie dachowe. Ogółem w dniach 20 - 21.07.2019 r. odnotowaliśmy ogółem 55 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i opadów deszczu, w których uczestniczyło 58 pojazdów i 274 strażaków (14/45 z KM PSP Krosno, 28/150 OSP w KSRG, 16/79 OSP). Podczas działań usunięto 28 powalonych drzew, zabezpieczono 25 uszkodzonych poszyć dachowych oraz  w 2 zdarzeniach prowadzono udrażnianie przepustów i zabezpieczanie dróg. Największe obciążenie prowadzonych działań miało miejsce  w Odrzykoniu gm. Wojaszówka.

            Najwięcej, bo 44 interwencji odnotowano na terenie gminy Wojaszówka oraz 4 na terenie gminy Korczyna. W gm. Jedlicze oraz na terenie miasta Krosna odnotowano 3 zdarzenia oraz na terenie gm. Chorkówka 1 zdarzenie. Do najbardziej charakterystycznych należą następujące zdarzenia:

-        w Odrzykoniu przy ul. Jana Pawła II uszkodzone zostało poszycie dachowe na kościele parafialnym,

-        w Odrzykoniu przy ul. ks. Ernesta Świątka uszkodzone zostało poszycie dachowe na budynku przedszkola,

-        w Odrzykoniu przy ul. Jana Pawła II uszkodzone zostało poszycie dachowe na budynku Muzeum Wsi,

-        w Krośnie udrożniano przepusty drogowe na zalanym fragmencie DK 28 w dzielnicy miasta Krosna Turaszówce.

Tekst: st. kpt. Piotr Szydło - KM PSP Krosno

Zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości internetowego portalu informacyjnego Krosno112.