środa, 08 maja 2019 18:53 Napisane przez

Wypadek cysterny i pożar przewożonej nią substancji chemicznej

We wtorek 7 maja 2019r. o godz. 13.40 dyżurny stanowiska kierowania KM PSP Krosno odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym i pożarze pojazdów na drodze krajowej nr 19 na pograniczu miejscowości Nowa Wieś i Lipowica, niedaleko Dukli. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych i jednego samochodu osobowego, transportującego na przyczepce dwa motocykle.


Zestaw - ciągnik siodłowy z cysterną wypełnianą acetonem, na łuku drogi przewrócił się, a przez rozszczelnoione, w skutek uderzenia, włazy zbiorników, przewożona substancja rozlała się na jezdnię oraz do przydrożnego rowu, a następnie zapaliła się. Jadący z naprzeciwka inny samochód ciężarowy z naczepą, chcąc uniknąć zderzenia, zjechał na pobocze drogi i także się przewrócił. W sunącą na boku i płonącą cysternę uderzył dodatkowo jadący z naprzeciwka samochód osobowy z przyczepką.
W wyniku tego wypadku i zaistniałego pożaru, poszkodowanych zostało ogółem 6 osób, z czego 4 zostały przewiezione do szpitala w Krośnie, a dwie najciężej poszkodowane, z poparzeniami znacznej części ciała, zostały przetransportowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich i Łęcznej.
Akcja, prowadzona przez zastępy PSP i OSP, polegała na udzielaniu pomocy poszkodowanym, gaszeniu powstałego pożaru, którym objęte były nie tylko pojazdy, które brały udział w zdarzeniu, ale również pobliskie pobocze na odcinku około 200m, gdzie paliły się przydrożne zarośla i drzewa.
Na miejsce zadysponowana została także specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego, która prowadziła działania związane z przepompowywaniem pozostałej w zbiornikach cysterny substancji chemicznej do innego podstawionego pojazdu. Po zakończeniu tych czynności, do godz. 6.25 następnego dnia, prowadzono prace związane z zabezpieczaniem miejsca zdarzenia i uprzątaniem uszkodzonych pojazdów.
W trwającej niemal 17 godzin akcji ratowniczej brało udział 11 zastępów PSP, 8 zastępów OSP - łącznie 68 strażaków, 9 patroli policji, 6 zespołów pogotowia ratunkowego, w tym 2 śmigłowce LPR.

 

Tekst i zdjęcia: MK PSP Krosno

Niektóre zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości portalu informacyjnego www.krosno112.pl